Kapela Ukradený vjecy oslaví 10. narozeniny

Ukradený vjecy

Ukradený vjecy Autor: Archiv

9.7.2014

Klatovy - Kapelu založili Dan Řičica s Petrem Kličkou. Nenapadlo je, že by vydrželi deset let hrát. Lidem se známé hity v podání Ukradenek líbí.

 

O klatovské pouti se bude tamní music club Střelnice otřásat v základech. Svoje desáté narozeniny tam totiž oslaví jedna z nejpopulárnějších skupin v regionu – Ukradený vjecy.

Kapela Ukradený vjecy se zrodila, jak už to v Čechách u mnoha výborných projektů bývá, v hospodě. „Neměl jsem tehdy do čeho píchnout. Byl jsem bez rodiny, bez holky, bez všeho, a tak nás tehdy s Petrem Kličkou napadlo, že bychom mohli pro legraci založit kapelu, která bude hrát převzaté skladby. Dali jsme jí proto název Ukradený vjecy. Koho by tentokrát napadlo, že vydržíme deset let?" směje se kytarista Dan Řičica. Spolu s baskytaristou Kličkou přibrali do party ještě bubeníka Luďka Bešťáka, našli zpěváka Honzu Kotěšovce a uspořádali první zábavu v klatovském klubu Střelnice.

I když by tomu tenkrát možná málokdo věřil, sázka na hraní osvědčených rockových „fláků" od známých českých skupin stoprocentně vyšla, a tak se kapela této myšlenky drží dodnes. „Po deseti letech existence hrajeme jen několik svých vlastních věcí," přiznává bubeník Bešťák. Zato hity od Kabátů, Škworu, Harleje, Dogy, Walda Gangu i dalších vystřihne skupina jako z partesu.

„Hrajeme české věci. Nechceme být ale nějaká kutálka, která bude hrát Kabáty na klávesy. To ne. Chceme, aby skladby zněly věrohodně. Byly zahrány třeba po našem, ale muzikantsky," vysvětluje Řičica. Výběr toho, co se bude hrát, obstarávají především oba kytaristi – Řičica a Petr Bušek, který je v kapele už od roku 2005, stejně jako současný zpěvák Franta Křižan, jenž nahradil Kotěšovce. Muzikanti z Ukradenek dávají hodně na to, co se hraje v rockovém rádiu, ale sami se také snaží hledat hity na nových deskách. „Třeba Malou dámu jsme už hráli a lidé ji ještě ani z rádia neznali. Až pak se stala velkým hitem," prozradil Řičica.

Ukradený vjecy si během deseti let našly řadu fanoušků, mají desítky vystoupení ročně a jsou zvány i na velké akce v regionu, jako je třeba Král Šumavy či sraz škodovek v Běšinech. „Je pro nás důležité, když vidíme, že se to lidem líbí a „paří" hned od začátku. To nám pak dává chuť do hraní," řekl Bešťák.

Jednou by muzikanti z Ukradenek rádi vydali svoji vlastní desku, ale jak sami přiznávají, je k ní ještě dlouhá cesta. Zato za dveřmi jsou oslavy 10 let existence kapely, které se pochopitelně nemohou odehrát jinde než tam, kde vše začalo – na klatovské Střelnici. Koncert se tam bude konat o klatovské pouti – v sobotu 12. července. A příchozí se mají nač těšit. „Až na jednoho bývalého člena, který se bohužel nemůže dostavit, přijdou všichni muzikanti, kteří v minulosti v Ukradenkách hráli. Mohu asi prozradit, že první dvě série budou klasické, ale pak nastoupíme v původní sestavě. A zahrajeme třeba Tequilu, kterou už léta nehrajeme, nebo Slabikář od Tublatanky. Je prostě nač se těšit," uzavřel Řičica.

Ve středečním Klatovském deníku je pro čtenáře připravena soutěž o zajímavé ceny.

Autor: Milan Kilián